XRob Black, czyli polskie early reggae na LP oraz Dr. Ring Ding + Dreadsquad na LP i CD z Superfly Studio.

2016-01-20
XRob Black, czyli polskie early reggae na LP oraz Dr. Ring Ding + Dreadsquad na LP i CD z Superfly Studio.

XRob Black „Grand Shelf Reggay” to najnowsze wydawnictwo polskiej wytwórni prowadzonej przez Marka Bogdańskiego a.k.a Dreadsquad.
Na temat XRob Blacka wiadomo tyle ile można znaleźć w internecie. Według jego strony na myspace.com zamieszkuje w Zielonej Górze, a według facebooka jego miastem rodzinnym jest Szczecin. Na kilku forach internetowych można znaleźć info, że przez kilka lat mieszkał w Belfaście, gdzie m.in. zetknął się z Natty Wailerem.  Ten pochodzący z Jamajki muzyk naprawdę nazywa się Ian Wynter, osiedlił się swego czasu w Irlandii i ma tam swój własny zespół. W historii muzyki reggae zapisał się dzięki współpracy z Bob Marley and The Wailers, z Marleyem poznał go wieloletni przyjaciel i jednocześnie muzyk The Wailers i The Upsetters, Aston Family Man Barret. A wracając do XRob Blacka, to nic nie wiadomo na temat jego współpracy z Natty Wailer a.k.a. Ian Wynter.
Po raz pierwszy miłośnicy early reggae, czy jak niektórzy wolą skinhead reggae, mogli o XRobie usłyszeć w 2012 roku, za sprawą 7” Boss The Ripper / Soul Snack (Soulfly Studio). Dwa dobrze skrojone instrumentalne kawałki były zapowiedzią tego na co trzeba było poczekać 3 lata, czyli do momentu gdy pod koniec 2015 roku pojawił się LP „Grand Shelf Reggay”. Znalazło się na nim 10 produkcji XRob’a jakby żywcem wyjętych z końca lat 60-tych. Słychać w nich inspiracje różnymi karaibskimi rytmami m.in. rocksteady, ska i calypso, to wszystko podlane funkiem i soulem.
Płyta wydana została w dwóch wersjach okładki. Limitowany nakład 200 sztuk ma nadruk sitodrukowy, pozostałe mają zwykłą brązową okładkę na 12” maxi singiel.
XRob Black współpracował też z niektórymi polskimi zespołami. Dograł ślady instrumentów klawiszowych na płycie KoNopiAnS "eSTiOuPi" z 2011 roku. Natomiast w 2014 roku zajął się produkcją nagrań Las Melinas. Gdy słucha się kawałka „Złodziej”, od razu słychać, że producent ze Szczecina/Zielonej Góry maczał w nim swoje palce.

Inne wydawnictwo z Superfly Studio, które trafiło do jimmyjazz.pl, to „Dig It All” Dr. Ring Dinga i Dreadsquad, to zbiór kawałków dostępnych wcześniej jako digital download. Na LP znalazło się jedenaście utworów, a na CD jest ich 14. Wszystkie inspirowane twórczością pionierów cyfrowego, komputerowego dancehallu i raggamuffin z lat 80-tych. Dr Ring Ding jak zwykle w mistrzowskiej formie nawija do riddimów, przy których trudno pozostać obojętnym tanecznie, nieważne czy w domu, na ulicy czy, zwłaszcza, w tancbudzie!

Polecamy też „Riddim Machine” w wersji 12” winyl. To zestaw 8 kawałków, głównie produkcje Dreadsquad i jeden remix, od ska przez reggae po oldskulowy dancehall, jako wokaliści pojawiają się na nim Dr. Ring Ding, U Brown czy Kasia Molenda.

Zamów:

---> LP XROB BLACK - „Grand Shelf Reggay”

---> CD/LP DR RING DING i DREADSQUAD – „Dig It All”

---> LP DREADSQUAD - „Riddim Machine”


Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2016
pixel