WINTER PUNK ROCK LIVE!

2006-12-04
WINTER PUNK ROCK LIVE!

W niedzielę, 17 grudnia 2006 w warszawskim klubie PUNKT (Koszykowa 55), o godzinie 19.00 (otwarte od 18.00) startuje WINTER PUNK ROCK LIVE! z udziałem:

LD 50
retropunk – Warszawa

THE LUNATICS
garage punk’n’roll – Warszawa
 
NASTY HABITS
’77 punk goth’n’roll  – Warszawa

KARCER
Legenda polskiego punk rocka lat osiemdziesiątych – Słupsk

Total Chaos Dance Party:
DJ Bigos (punk, new wave, rock’n’roll, psychobilly, ska)

Wstęp na imprezę 18 zł.

------------------------------------------------

KARCER
powstał jesienią 1982 roku, w Słupsku i pierwszą próbę zagrał w Wojewódzkim Domu Kultury, jako że Słupsk wtedy i do całkiem niedawna wojewódzkim grodem był. W składzie znaleźli się :Krzysztof Żeromski, Piotrek Dudziński, Jarek Jodłowski. Na scenie zaprezentował się po raz pierwszy 8.01.83 z dwoma kawałkami na Eliminacjach do VII ogólnopolskiego Młodzieżowego (ależ zajebiste słowo...) Przeglądu Piosenki, gdzie słowami: "nieustanny przed czymś strach", "śledzą wciąż twój strach" narobił nielada zadymę tak wśród szanownego żyri, jak i obecnych przy takich okazji esbeków, o dyrektorze ośrodka nie wspominając (to miał być dopiero początek jego przygód z zespołem).
O mały włos KARCER nie pojechał na dalsze pół- i finały, ale nie znalazł się autor teksu, i nikt kto zgodziłby się zmienić te niewinne słowa. Za trzy miesiące utwór mógł być wykonywany publicznie, bo lokalny cenzor KC postawił na nim pieczęć o następującej treści:

"Okręgowy Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk w Gdańsku, Oddział w Słupsku, tu: data, dalej sygnatura, jakiś numer, i niestaranny podpis." Potem KARCER włóczył się po lokalnych w okręgu miejscach, to zagrzewając ustecką młodzież w zimowe ferie'83 w Domu Rybaka, wreszcie grając swój pierwszy koncert w Miastku z WC. W kwietniu tego roku zmienił się skład.
Krzysztof Ż. po różnych eksperymentach nowo-falowych, czy jak tam by je zwać (fascynacja cold-wave, kobitka, Gosia B. na wokalu, jakiś koncert w Warszawie i tym podobne nieznaczące szczegóły...) w 1984 powołał KARCER, który miał wstrząsnąć Jarocinem w 1985. W owej czwórce znaleźli się więc: Krzysztof Ferment Żeromski (gitara, śpiew, teksty, muzyka), Dariusz Czarny Lewandowski (śpiew i front man), Dariusz Koń Elwert (bas i krzyki w chórkach), Wojciech Soboń (perkusja i wódka z gwintu).
Swobodą obyczajów KARCER zadziwił nie tylko maszynistę lokalnej kolejki wąskotorowej, mieszkańców i kaznodzieję Witaszyc (Jarocińska noclegownia dla kapel), ale całą publikę Jarocina 85 i naczelnych punk rockowych ideologów ówczesnej Polski Ludowej. Mowa tu oczywiście o Pikniku Waltera. W nagrodę za to, bo za co by innego, KARCER wystąpił w finałowym koncercie już na tzw, "dużej scenie". Jeszcze tego samego roku posypały się inne wyjazdy poza słupskie grodzisko: RÓBREGE, koncerty w Szczecinie, Łodzi , Poznaniu, Toruniu, etc. Rok później KARCER znowu zagrał w Jarocinie, tym razem ubrany kompletnie, znalazł się wśród ZŁOTEJ DZIESIĄTKI, ale tradycyjnie nie nagrodzono go niczym, przeciwnie puszczono plotę, jakoby znalazł się tam nie fair (parówa, która to napisała w jakiejś ogólnopolskiej komunistycznej gazecinie została publicznie zbluzgana w czasie RÓBEGE jeszcze tego samego lata. Takie czasy były. Tego samego roku Klub Płytowy Razem przysięgał, że wyda KARCER na czarnej płycie. Skłamał.
Od 1987 KARCER zaczął występować w trójkę, bez Czarnego, który wyjechał do innego miasta po nauki, i po inne. Potem za perkusją zasiadł Paweł Kurczak Wirkus, który również po jakimś czasie opuścił zespół, bo odnalazł swoich niemieckich przodków, i wykorzystał to. Hej! Potem karcerowym basistą został już Adaś Lao, który i wcześniej basował w eksperymentach KARCERu.
W 1990 skład zespołu miał się jak nastepuje: Krzysiek Ż. -gitara, śpiew, etc. Adaś Lao - bas, Tomasz Fangrat - perkusja, Przemek Brosz - gitara, śpiew. Tak zagrali na RÓBREGE i wydali w tym samym roku taśmę 'Turning To Dust'.
W w 1991 w gdyńskim Modern Sound z Adamem Toczko zrealizowali swoją pierwszą płytę wydaną przez Arston. Materiał miał się, jak się miał, kasy było niewiele (pożyczki...), a śpieszyć się należało, bo nazajutrz po zgraniu materiału KARCER pojechał na swój zagraniczny wojaż do Szwajcarii, zorganizowany przez warszawską KASZANĘ a wspólnie z APTEKĄ (do tej pory jedyną zagraniczną eskapadą kapeli było granie we wschodnim Berlinie, w jakimś kościelnym, ogródku; ale jaja!).
Potem już nie wiele czasu minęło, kiedy KARCER umilkł, bo pizdneło, szarpnęło i rozwiało zespół po Europie. I dobrze.
Po trzech latach pogrywania po londyńskich studiach ("heloł" dla Panic Studio na North Acton - chociaż i tak tego nigdy nie przeczytaja...), powstał materiał na płytę "Wschód jest pełen słońca", wydaną na taśmie i cedziaku przez Dzidka i jego Rock'N'Rollera.
Choć wydarzenie to odbiło się bez większego echa na kulturanej mapie świata, to w Polsce płyta spotkała się z dobrym przyjęciem, czego dowodem była reedycja płyty w 2002. Przyzwoita rejestracja flagowych utworów przebudziła dawnych fanatyków, których zawsze KARCER wita na koncertach szczególnie. Przynajmniej tych, którzy przeżyli, a przynajmniej sa mobilni. Wkrótce zza perkusji wysunął się Heniek Kubała, a na jego miejscu usiadł Daniel Łukasik, Czasza, a lokalnie przez kolesi zwany Kosmą. W 2002, w maju KARCER skończył nagrywać materiał na ostatnią jak dotąd płytę "NIC NIKOMU O NICZYM". 16 wariackich pieśni, w wśród nich ciepła "Kołysanka". Album wydany przez Jimmy Jazz Records.
KARCER gra koncerty. Trio bąka pod nosem o kolejnej płycie i dumne jest ze średniej wiekowej zespołu (zaniżonej przez Kosmę!), która na dziś to 35 lat. Obecny skład zespołu to Krzysztof Żeromski -git.,voc., Adam Lao- bas, Daniel Łukasik "Czasza" - perkusja.

NASTY HABITS
Ta powstała w 2005 roku warszawska ekipa składa się ze starych wyjadaczy. Wokalista i gitarzysta Danie już w latach 80. grywał w punkowych i gotyckich grupach w swej rodzinnej Kalifornii, perkusista Mick w tym samym czasie bębnił w podobnych kapelach na Wyspach Brytyjskich. Basistka Crazy Seniorita siłą rzeczy dała się poznać światu dużo później niż wymienieni dwaj dżentelmeni, jako organizatorka warszawskich psychobillowych imprez Crazy Rockin' Nights. Tak więc to złożone z miłośników muzyki, alkoholu i dobrej zabawy trio zdołało skomponować do tej pory parę wpadających w ucho piosenek, dryfując pomiędzy brzmieniem punk'77 a klimatami gotycko-punkowymi. Porywająco gra ta kapela, przekonajcie się sami.

LD50
Zespół powstał w 1979 na fali płynącego z zachodu punkrockowego zamieszania. Docierały do nas pierwsze płyty Buzzcocks, Clash, Sex Pistols, Specials, Crass, Stranglers, I kompletny odjazd - nikt tak wcześniej nie grał. Każdy chciał mieć wtedy kapele, umiejętności nie miały tu nic do rzeczy:) przecież punk rock nie potrzebuje wirtuozów. Po kilku naprawdę udanych koncertach, dorobieniu się sporego repertuaru, ciągłych zmianach składu, miejsc prób, stanie wojennym i upływających latach LD 50 rozpadło się a w zasadzie w naturalny sposób przestało działać.
To był rok 1985 albo 1986.
Minęło 18 lat (kiedy?) i w pewne ciepłe wrześniowe popołudnie 2003 roku spotkaliśmy się przypadkowo w Parku Sowińskiego na Punk Rock Later.
Po kilku rozmowach wznowiliśmy działalność!!! Bez specjalnych planów i założeń, może poza jednym, że będziemy grali proste numery, bez żadnych kombinacji, zadęć, poszukiwań, wyznaczania nowych kierunków, nic z tych rzeczy, tylko proste retro punk:)
Pamiętając o notatce w internetowej encyklopedii polskiego punka że:
"Zabił ich (LD) stan wojenny oraz kombinowanie w gatunkach nie punkowych (ska, cold wave, new wave). Nie pozostał po nich żaden profesjonalnie nagrany materiał. Z publikacji jedynie artykuł w piśmie "Jazz" (1981r.) oraz wzmianki w albumie "Polski Punk". Postanowiliśmy wreszcie coś profesjonalnie nagrać.
Na początku 2006 roku weszliśmy do studia i dzięki cierpliwości Darka Leonowicza nagraliśmy 18 numerów, inspirowanych tym co graliśmy wtedy. Jesteśmy naprawdę zadowoleni, to są, mamy nadzieję, tak jak chcieliśmy proste, dynamiczne, retro brzmiące punkowe kawałki.
LD 50 dzisiaj to :
PeeM - guitar , vocal
Piotr Jaworski - drums
Dorota Leonowicz - violin , vocal
Darek Kłosiński - bass

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2006
pixel