WC + FORT BS

2007-02-03
WC + FORT BS

W ostatni weekend lutego 2007 na wspólną trasę po północnej Polsce wyruszają dwa legendarne dla polskiego punk rocka zespoły - WC i FORT BS. Oto terminy koncertów:

23.02.2007 - GDAŃSK - Club KUM.PL - (dawny Cockney Pub), ul. Miszewskiego 17 (wej?cie od Grunwaldzkiej)
24.02.2007 - SŁUPSK - Motor Rock Pub - ul. Anny Łajming 3 (pod restauracjš Metro)
25.02.2007 - KOŁOBRZEG - Latarnia - ul. Morska 1
26.02.2007 - SZCZECIN - Kontrasty - ul. Wawrzyniaka 7a

Występy Fortu BS i WC poprzedzać będą lokalne kapele. W Gdańsku będzie to grupa BLOODY COOKIES - nowa formacja Bartka Potulskiego, znanego z grupy Szybkie Banany, grajšca urozmaiconego rocka z żeńskim wokalem. W Słupsku zaprezentuje się młoda grupa punk - SUBMISSION, a w Kołobrzegu zagra działajšca już od 20 lat punkowa formacja O.K.W. z Rymania.

Koncerty od godz. 19.00, bilety w cenie 10/12 zł. Zapraszamy.

WC
Zespół WC – czyli Wyidealizowana Ciemność powstał w 1981 roku w Miastku. Pierwszy skład utworzyli: Jaromir ‘Młody’ Krajewski (śpiew, gitara basowa), Leszek ‘Dzidziuś’ Weiss (gitara), Wiesław ‘Obwieś’ Wójtowicz (gitara) i Maciej ‘Gulasz Kupiec (perkusja). W sierpniu 1981 zadebiutowali na koncercie w rodzinnym mieście a w lutym 1982 zagrali w Słupsku na Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Młodzieżowej...
Latem 1982 po koncertach na Muzycznym Campingu „Rock na Pojezierzu” w Brodnicy, Festiwalu „Open Rock” w Krakowie oraz Festiwalu w Jarocinie zespół zyskał błyskawicznie popularność w przeżywającym wówczas eksplozję środowisku punkowym. Prosta muzyka oraz osobiste, egzystencjalne teksty zjednały zespołowi wiernych fanów.
Zaproszenia z różnych stron Polski zaowocowały koncertami m.in w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu... W 1983 pojawiły się nawet w ogólnokrajowej prasie „muzyczno-młodzieżowej” artykuły o zespole a pismo „Nowa Wieś” zamieściła słynny, kolorowy plakat WC... W międzyczasie Jaromir przejął mikrofon oddając bas w ręce Wiesława nowym członkiem grupy został Jan T. Gawroński, który oprócz perkusji obsługiwał czasem także saksofon.
W 1984 roku zespół zarejestrował amatorsko kasetę, która powielana w wielu egzemplarzach rozeszła się po całej Polsce. Jest to obok nagrań z koncertów jedyny dokument z wczesnego okresu działalności WC.
W 1985 zespół rozpadł się, muzycy rozjechali się po Polsce, podejmując m.in studia, ale nie do końca odchodząc od muzyki i udzielając się choćby w awangardowym projekcie tabletki Od Bólu Głowy.
W 1994 roku WC reaktywowało się w składzie: Jaromir, Leszek, Wiesław, Eryk Bielik (gitara) i Grzegorz Kędzia (perkusja). W studio „Złota Skała” prowadzonym przez Roberta Brylewskiego powstał wówczas materiał wydany na kasecie „Wyciągając rękę po..” a zespół wystąpił m.in na Festiwalu w Jarocinie. W 1996 roku Leszek pojawia się w składzie dość znanej wówczas grupy Gdzie Cikwiaty natomiast WC po wydaniu archiwalnych nagrań na kasecie „Archiwum” w 1997 znów przestaje działać.
W 2005 roku zespół po wydaniu przez wytwórnię Jimmy Jazz Records CD „Archiwum”, wzbogaconego nagraniami live powraca, znajdując swą siedzibę w Szczecinie. Obecnie zespół tworzą: Jaromir (śpiew) i Leszek (gitara) oraz świeża krew w zespole – Skoda (gitara, ex-Reżim, Rangers, także w grupie Włochaty), Paweł (gitara basowa, ex-Analogs) i Billy (perkusja, także w grupie Włochaty). W tym składzie WC zagrało już kilka krótkich tras a w planach zespół ma przede wszystkim nagranie nowej płyty i pełen pasji pragnie kontynuować granie koncertów.
KONTAKT:
www.wuce.pl
wckoncerty@o2.pl

FORT BS

Zespół FORT BS powstałe w 1983 roku w Jeleniej Górze z fascynacji muzyką punk rockową i nowofalową oraz w opozycji do szarości i beznadziei egzystencji w ówczesnej Polsce.
W 1984 roku po kilku lokalnych koncertach - prowadzony przez charyzmatycznego wokalistę Cichego - zespół zadebiutował na Festiwalu w Jarocinie, który rok później odwiedził po raz drugi.
W 1986 został wreszcie laureatem jarocińskiego festiwalu a ich utwór „Rozhulantyna” trafił na składankową płytę „Jeszcze młodsza generacja” prezentującą punkowo-nowofalową czołówkę tamtego okresu. Dzięki wsparciu zaprzyjaźnionego z zespołem Makena Fort BS wydał także kasetę demo zawierającą także nagrania grupy Stress, gdzie udzielali się też grający w Forcie - Mario, Arturro i Zdzich. W 1987 zespół zagrał znowu w Jarocinie – choć jako laureat nie otrzymując kolejnego zaproszenia - zmuszony został do występu pod inną nazwą – RAYA.
Po kilku latach przerwy, w 1992 Fort BS powrócił na scenę i wydał profesjonalną kasetę „Punk’N’Roll” a rok później koncertowy materiał „Tutaj jest wszystko inaczej”. W tym czasie grupa zagrała koncertów w kraju (m.in na Festiwalu „Odjazdy”) oraz w Niemczech. W 1994 roku Fort BS wydał trzecią kasetę „Hooligans” i znowu zagrał m.in na Festiwalu w Jarocinie.
Po długiej przerwie spowodowanej m.in wyjazdem Cichego do Anglii zespół powrócił w 2006 zaproszony do udziału w nowej edycji jarocińskiego festiwalu. Ich występ spotkał się wówczas z bardzo dobrym przyjęciem publiczności. Wkrótce później Fort BS zagrał krótką trasę po Polsce południowo-zachodniej (m.in z grupą Farben Lehre). W planach na ten rok zespół ma wydanie reedycji starych nagrań koncertowych i nagranie nowej płyty o przede wszystkim granie jak największej liczby koncertów.
Zespół gra w składzie: Cichy (śpiew), Mario (gitara), Arturro (gitara basowa), Zdzich (perkusja) i Wisior (saksofon).
KONTAKT:
www.fortbs.pl
sopelowa@o2.pl
fortbs@vp.pl

Pokaż więcej wpisów z Luty 2007
pixel