REJESTRACJA + WC w KLUBIE POD MINOGĄ

2009-11-03
REJESTRACJA + WC w KLUBIE POD MINOGĄ

15.11.2009 zapraszamy do klubu „Pod Minogą” (Poznań, ul. Nowowiejskiego 8) na koncert „Old Punks Never Die”. Zagrają legendy polskiego punk rocka – REJESTRACJA (Toruń) i WC (Szczecin). Początek imprezy o godz. 18.00, bilety 15/25 PLN.

www.myspace/podminoga


REJESTRACJA powstała w 1980 roku w Toruniu pod nazwą Rejestracja Przedpoborowa. Wraz z takimi zespołami jak Dezerter, Moskwa, WC, Tzn Xenna, Abaddon czy Siekiera należała do czołówki polskiego punk rocka pierwszej połowy lat 80-tych. Klasyczny skład tworzyli wówczas Grzegorz ‘Gelo’ Sakerski (śpiew), Tomasz ‘Murek’ Murawski (gitara), Sławomir ‘Sawana’ Kapłunow (bas) i Tomasz ‘Siata’ Siatka (perkusja). Początkowo przewinął się też Zbyszek Cołbecki, później lider grupy Bikini. W latach 80-tych grupa była częstym gościem festiwalu w Jarocinie, pojawiła się w filmie Pawła Karpińskiego "To Tylko Rock" a w 1986 roku oficjalnie zadebiutowała fonograficznie utworami "Ciemność" i "Kontrola" na składankowym albumie "Jak Punk To Punk". Popularność i uznanie zespół zyskał jednak już wcześniej za sprawa koncertów i krążących kaset z zapisami prób. Do klasyki polskiego punk rocka przeszły na trwałe takie utwory zespołu jak „Kontrola”, „Wariat”, „Ekologia”, „Idziemy do pracy”, „Nowa generacja”, „Planowanie” czy „Stwórca” będące mocnymi punk rockowymi numerami z bezkompromisowymi tekstami przeciwko systemowi, przemocy, militaryzmowi, nietolerancji. W 1988 roku zespół zawiesił działalność po wyjeździe do Niemiec Siatki i Murka.  Pod koniec lat 90-tych ukazała się kaseta "Tribute To Rejestracja" nagrana z inicjatywy muzyków z grupy 1125 (nazwa grupy pochodzi z jednej z piosenek Rejestracji – „Kontrola”) oraz gości (Paweł Kelner z Deutera, Grabarz z Pidżamy Porno, Nika z Post Regiment, Pestka ze Schizmy). Ukazała się też kaseta z archiwalnymi nagraniami z lat 1982-83 pod nazwą „Zaśpiewajmy poległym żołnierzom”. Po kilku próbach reaktywacji w ¾ oryginalnym składzie (bez Sawany, który zmarł w 1990) na trwałe zespół powrócił W 2008 roku. Obok serii koncertów Rejestracja nagrała wreszcie studyjny materiał wydany na CD „Uwolnij się”. Wydawca płyty jest łódzka oficyna Noise Annoys. Obecny skład tworzą: Gelo, Siata, Maciej ‘Gregas’ Gregorczyk (gitara, ex-Studio 2, Cela nr 3), Tomasz ‘Tomula’ Makaruk (gitara) i Marcin „Gaszkes’ Gaszkowski (bas, też w Old Good Days).

www.rejestracja.us
www.myspace.com/rejestracja

 

rejestracjaGrupa WC powstała w połowie 1981 roku w Miastku, założona przez przyjaciół zafascynowanych muzyką punk rockową. Jej  prostota muzyczna i szczerość przekazu od początku stały się wyznacznikami stylu zespołu, którego dopełnieniem były inteligentne teksty piosenek osadzone w realiach tamtych czasów czyli głębokiej komuny. W pierwszym okresie działalności podstawę WC tworzyli: Jaromir ‘Młody’ Krajewski (śpiew), Leszek (gitara), Wiesław (bas) i Jan T.G (perkusja, saksofon). W różnych etapach działalności zespołu muzyka ewoluowała nieco, ale zawsze utrzymana była w punk rockowej konwencji. W latach 80-tych WC stało się swoistym symbolem zespołów podziemnego obiegu, zespół sporo koncertował po Polsce a z rąk do rąk przechodziły nagrania z prób i koncertów powielane nieskończoną ilość razy. Najbardziej popularnym zbiorem nagrań WC w tamtym czasie był koncert z krakowskiej Rotundy „Open Rock 1982” a potem zapis próby zespołu z 1984. Po latach nagrania z 1984 ukazały się na kasecie „Archiwum”, a w 2005 Jimmy Jazz Records wydała CD „Archiwum” wzbogacony o bonusy koncertowe. W 1994 r. ukazał się pierwszy studyjny materiał WC „Wyciagajac rękę po...” wydany przez Silverton będący próba poszerzenia brzmienia. Po latach przerwy, w 2005 roku już w Szczecinie zespół reaktywował się w nowym składzie i przypomniał o sobie wspomnianym CD „Archiwum”. W tym roku „Archiwum” ukazało się też w formie winylowej, co było niejako spełnieniem marzeń kapeli i znakiem „sprawiedliwości dziejowej”, bowiem płyta należała się WC już 25 lat temu... Zespół nagrał także nowy album „Jurassic Punk” zawierający zupełnie nowe kompozycje oraz kilka starych hitów w nowych aranżacjach jak „Regulamin”, „Pozycja” czy „Nie chcę jeszcze umierać”. Zespół mocno trzyma się punk rockowych korzeni a wysoki poziom muzyczny gwarantują także doświadczeni – znani z innych projektów - muzycy. Obecny skład zespołu to Jaromir (śpiew,), Skoda (gitara, także w grupie Włochaty), Skaya (bas, też Quo Vadis) i Billy (perkusja, także Włochaty).
 
www.wuce.pl
www.myspace/wyidealizownaciemnosc

 

WC FOTO

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2009
pixel