"Pewnego razu w Nowym Sadzie" - prezentacja filmu o punk rocku w Serbii

2008-11-21
"Pewnego razu w Nowym Sadzie" - prezentacja filmu o punk rocku w Serbii

W Warszawie kroi się nie lada gratka dla fanów bałkańskiego punk rocka. W ramach DKF-u Muranów (Kino Muranów, ul.Gen. Andersa 1), we wtorek - 25.11.2008 o godzinie 20.00 pokazany zostanie film "Bilo jednom..".
wjazd: 10zł

"Pewnego razu w Nowym Sadzie..." ("Bilo jednom..."),
reż. Jovan Đerić
Serbia, 2006, 45 min.

"Pewnego razu w Nowym Sadzie" to dokument muzyczny w reżyserii Jovana Đerića. Film opowiada o scenie punk rockowej w Nowym Sadzie w pierwszej połowie lat 90. Ludzie, którzy ją wówczas tworzyli, przypominają historię wzlotu i upadku popularności punk rocka w czasach, gdy Serbią rządził Slobodan Milosević.
W dokumencie występują osoby związane z nowosadską sceną punk rockową, muzycy, menadżerowie, właściciele klubów. Wśród zaproszonych artystów są m.in. Boban (Ritam Nereda), Dr. Pop (Atheist Rap), Relja i Robert (Generacija Bez Budućnosti), Zgro (Nospeedlimit), Vijetnamac i Marta (ZbogomBrusLi), Medan (Love Hunters), Kebra (Obojeni Program), Ilja (Mitesers) i wielu innych.
Nowy Sad od zawsze uchodził za stolicę jugosłowiańskiego punk rocka. Stąd pochodziły takie zespoły jak legendarna Pekinska Patka, 2 Minuta Mržnje, czy Generacija Bez Budućnosti. Prawdziwy rozkwit lokalnej sceny punk i hardcore nastąpił na początku lat 90., gdy na terenie Jugosławii wybuchła wojna domowa, a społeczeństwo zaczęło się borykać z ogromnymi problemami politycznymi, społecznymi i gospodarczymi. Efektem tego było powstanie rzeszy zespołów wykonujących różne rodzaje muzyki okołopunkowej, od hardcore’a, przez oi, po ska. Można tu zacytować Igora Todorovića i Savę Savića, autorów książki dokumentującej historię punk rocka w Nowym Sadzie, pt. "Novosadska punk verzija", którzy twierdzą, że w połowie lat 90. w niespełna ćwierćmilionowym mieście działało ponad 30 zespołów.
"Pewnego razu w Nowym Sadzie..." był pokazywany między innymi na festiwalu Motovun w Chorwacji oraz podczas festiwalu EXIT, który jest od ośmiu lat organizowany w Nowym Sadzie. Warszawski pokaz filmu jest jego premierą poza granicami państw dawnej Jugosławii.

Po projekcji Pietia (Piotr Pietia Wierzbicki) opowie o punk rocku z tamtych stron, a Maciej Mroczek (z zespołu The Lunatics) o Nowym Sadzie i specyfice tego miasta (jako, że spędził tam sporo czasu).

http://www.muranow.gutekfilm.com.pl

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2008
pixel