HABAKUK "Family Front"...
Osiemnastolecie działalności Habakuk świętuje wydaniem nowej płyty. 12 maja pojawił się na rynku nowy album grupy zatytułowany "Family Front", na którym znalazły się nagrania Habakuk z gościnnym udziałem czołówki polskich i zagranicznych wokalistów. Na płycie pojawiły się takie znakomitości jak, Don Carlos oraz nieżyjący już Mikey Dread. Nagrania z nimi to prawdopodobnie najważniejsze nagrania w historii polskiego reggae. Gościnnie zaśpiewali też: Muniek Staszczyk z T.Love, Ras Luta z Eastwest Rockers, Junior Stress z LSM, Renata Przemyk, Mercedes z legendarnego R.A.P. (aktualnie DIM), a także wschodząca gwiazda światowego reggae - angielska wokalistka Ava Leigh.
Remix utworu z Muńkiem zrobił DJ Adamus.
Album w naturalny sposób łączy scenę żywego grania reggae ze sceną sound systemową. Jest swego rodzaju powrotem do korzeni.
Zamów płytę ---> HABAKUK "Family Front"
---> Inne płyty zespołu
HABAKUK:
to pochodzący z Częstochowy, czołowy zespół polskiej sceny reggae. Jego nazwa pochodzi od imienia biblijnego proroka Habakuka.
Początki formacji sięgają 1989 r., gdy na wspólnym jamowaniu spotykały się grupy Engaddi z Częstochowy i Samuel z pobliskiego Będzina. Engaddi było kapelą stworzoną przez lidera Habakuka - Wojciecha "Brodę" Turbiarza, natomiast Samuel tworzyli Jacek i Mariusz Karolewscy.
W 1990 roku spotkania te zaowocowały powstaniem Habakuka. Początkowo nazwa zespołu brzmiała THC Habakuk. W pierwszym składzie znaleźli się: Wojciech Turbiarz (git., wok.), Jacek Karolewski (git., wok.), Mariusz Karolewski (bas), Irena Toborek (wok.), Paweł "Smerda" Derda (instr. klaw.). W tym czasie przez zespół przewinęło się bardzo wiele osób, głównie perkusistów (m. in. Dariusz Lieta i Grzegorz Kwiczoł). W 1991 roku do zespołu dołączyła sekcja dęta: Wojciech Kowalski (sax.) i Piotr "Fi" Hutny (trąbka) oraz Artur Szumlas (dub master), który wkrótce stał się osobą w głównej mierze tworzącą specyficzny habakukowski klimat, pisząc teksty utworów, malując obrazy, robiąc koszulki, naklejki, okładki i plakaty.
Jesienią 1991 r. powstała kaseta demo Party, będąca autentycznym zapisem reggae'owej "balangi" w studenckim radiu Klika w Częstochowie.
W 1994 r. zespół zaczął ponownie koncertować. Muzyka zyskała bardziej rockowe oblicze, jednak cały czas z rozpoznawalnym reggae'owym pulsem.
W 1997 Habakuk nagrał w zaprzyjaźnionym częstochowskim studiu Radioaktywni materiał noszący tytuł Rub Ritual. W nagraniach uczestniczyła grająca na flecie poprzecznym Ewa Kołecka, współpracująca również z Pidżamą Porno i THC-X.
W 1999 r., Habakuk dokonał nagrań w katowickim Cyber Studio. Owocem nagrań było 12 utworów utrzymanych w klimacie rootsowo-rockowym. Materiał nosił tytuł Mniam! Mniam! REGE i ukazał się w marcu 1999 r., nakładem bytomskiej wytwórni W Moich Oczach. Płyta spotkała się ze znakomitymi recenzjami w największych opiniotwórczych magazynach muzycznych.
W 2000 r. zespół uczcił jubileusz 10-lecie istnienia wydawnictwem Rub Pulse. Zawierało ono nagrania z lat 1996-2000, ale krążek był mocno wzbogacony brzmieniem elektronicznym. Grupa została też doceniona przez Gazetę Wyborczą, która w podsumowaniu roku 2000 wymieniła Habakuka jako jedną z większych nadziei polskiej muzyki.
Pod koniec 2002 r. Habakuk wydał trzecią, bardzo przebojową płytę Muzyka Słowo Liczba Kolor, na której utrzymany był muzyczny kierunek obrany na poprzednich krążkach. Pod koniec 2005 r. Habakuk powrócił winylowym wydawnictwem Hub-a-dub, na którym znalazły się nagrania zespołu w remiksach Wszystkich Wschodów Słońca, Kadubry, Activatora i Adama Celińskiego. Grudzień 2005 przyniósł najnowszy album grupy zatytułowany 4 Life, poprzedzony singlem Życia Rytm. Wśród zaproszonych gości na płycie pojawili się m. in.: Muniek Staszczyk, Pablopavo, Reggaenerator (oboje Vavamuffin), BobOne, DaBass (oboje Rub Pulse Sound System), Janusz "Yanina" Iwański i inni. Teksty do kilku piosenek napisał Sławomir Gołaszewski.
8 stycznia 2006 Habakuk zagrał koncert w Studiu Programu 3 Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.
3 sierpnia 2007 zespół po raz drugi w karierze wystąpił podczas Przystanku Woodstock, tym razem w Kostrzynie nad Odrą. Występ, podczas którego usłyszeć można było zarówno stare kawałki jak i piosenki pochodzące z najnowszej płyty, spotkał się z ciepłym przyjęciem licznie zgromadzonej publiczności. W tym samym roku Habakuk wystąpił również m.in. w Mysłowicach podczas festiwalu Off festival oraz na festiwalu w Glastonbury. (http://pl.wikipedia.org)