EMERALD - Pierwsza płyta z Jimmy Jazz w nowym roku.

2005-12-09
EMERALD - Pierwsza płyta z Jimmy Jazz w nowym roku.

Wszystko na to wskazuje, ze pierwszym albumem wydanym przez Jimmy Jazz Records w 2006 roku będzie drugi krązek szczecińskiej grupy EMERALD grającej folkrock, w którym niepoślednią rolę odgrywają fascynacje muzyka celtycką. Kilka lat temu zespół zaistniał za sprawą wydanego własnym sumptem wydawnictwa, które pomogło kapeli zaistnieć na koncertach.
Nowa płyta nosi tytuł "Folk No More" i powinna trafić do sklepów na przełomie stycznia i grudnia 2006 roku.
Wkrótce na naszej stronie promocyjne MP3 EMERALD, a poki co, ponizej krótka notka o zespole...

EMERALD – MOCNA MUZYKA CELTYCKA

Szczecińska grupa folkrockowa powstała w roku 1991. W ciągu  wielu lat swej kariery EMERALD przeszedł fazę szant i rockowej psychodelii, by na dobre zakotwiczyć w mieszance rocka i tradycyjnej, celtyckiej muzyki ludowej. Ich repertuar, jak wielki kocioł, zaspokaja gusta najróżniejszej publiczności. Mimo, że z żeglarstwem „znają się tylko z widzenia”, często grywają, może nawet z przekory, swoje „zakręcone” wersje standardów żeglarskich odśpiewywanych zawsze chóralnie z publicznością.
Znaczną część koncertów wypełniają jednak obowiązkowe wiązanki irlandzkich i szkockich melodii ludowych, w których EMERALD rozpędza się jak stara, parowa lokomotywa, by w końcu porwać publiczność do tańca. Przy czym, na deser, zawsze można liczyć na kilka soczystych, rockowych coverów zagranych jednakże w ich „emeraldowym” stylu (grywali w ten  sposób numery FaithNoMore, Talking Heads, Iggy Pop’a, Lou Reed’a i U2).
Głównymi atutami grupy są; duża dawka rocka oraz perfekcyjne partie akordeonu i skrzypiec. Fani EMERALD mówią; „jeśli słyszałeś już podobny zespół - mógł to być tylko jeden - The Pogues, a oni ostatnio mało koncertują...”. Obecnie, na polskim rynku muzycznym EMERALD raczej nie ma sobie równych wśród tego typu koncertowych grup.  
Jak dotąd, EMERALD zagrał ponad 400 koncertów oraz nagrał o własnych siłach dwie kasety, a w 1998 roku CD pt. ”Rockin’ the Irish Pub”.
Wiosną 2003 nagrali EP-kę, gdzie  znalazły się  m. innymi  ich wersja żeglarskiego megahitu „Hiszpańskie Dziewczyny” zagranego, a jakże, w stylu ska oraz kolejne opracowanie „Whiskey in the Jar” (jak zwykle odmienne od tych, które już  znacie...). 
Najnowsza płyta „Folk No More” prezentuje wyjątkowo mocną dawkę energii, czerpie ją z folkowej tradycji oraz punkowej zadziorności. Ta płyta zdmuchnie kapelusz z niejednej głowy, a kilka piosenek może prześladować Was do końca waszych dni. 

Skład zespołu:
LechoEcho – gitary i śpiew
Das Rydz – akordeon, tin whistle i daleki śpiew
Tomba – bas, śpiew
Mick – fiddle, daleki śpiew
Kaziu – bębny
Odessa – fiddle
 
Strona zespołu: www.emerald.max.pl

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2005
pixel