Dekada Buntu - Punk w Polsce i krajach sąsiednich w latach 1977-1989

2013-10-06
Dekada Buntu - Punk w Polsce i krajach sąsiednich w latach 1977-1989

Małe roszady w naszej księgarni z ostatnich dni to ponowne pojawienie się w ofercie sklepu Jimmy Jazz Records
polskojęzycznej wersji historii punk rocka autorstwa Jon'a Savage'a zatytułowanej „Historia Punk Rocka. England’s Dreamnig. Sex Pistols i Punk Rock”.
Nie wszyscy mieli okazję zaopatrzyć się w to ciekawe wydawnictwo zatem ich szczególnie zapraszamy do naszego sklepu.
„Cegła” o objętości 700 stron z pewnością zainteresuje wiele osób chcących poznać korzenie (autor zabiera nas w punkowa podróż, która zaczyna się w grudniu 1971, a kończy w maju 1979 roku) punk rocka na Wyspach Brytyjskich i wypełni lukę w tego typu wydawnictwach dostępnych dotychczas jedynie w oryginalnych wersjach językowych. Opowieść ilustrowana jest spora ilością zdjęć oraz uzupełniona najbardziej kluczową dyskografią ze wspomnianego okresu.
 
Premierową pozycją w naszej ksiegarni jest "Dekada Buntu - Punk w Polsce i krajach sąsiednich w latach 1977-1989" autorstwa Remigiusza Kasprzyckiego, który jest historykiem, pracownikiem Katedry Bezpieczeństwa i Edukacji Obywatelskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jest ponadto autorek książek "Opozycja polityczna w Krakowie w latach 1988 –1989" oraz "Rakowice-Czyżyny w latach 1921–1955. Krakowskie lotnisko w służbie wojskowej i cywilnej".

Zainteresowania i wczesniejsze prace sugerują bardziej historyczne niż socjologiczne (czy też środowiskowe) podejście do tematu i faktycznie tak jest, ale w żaden sposób nie szkodzi to książce, którą czyta się doskonale z racji dość szczegołowego potraktowania tematu. Na wstepie książki odnajdujemy obszerne opisy okresu pre-punkowego w Polsce, Czechosłowacji, ZSRR, w NRD..., po czym autor przechodzi do pojawienia się punka na Zachodzie i w konsekwencji w krajach bloku wschodniego.
W opisach odnajdujemy wiele znanych zespołów, postaci oraz faktów, choć wydaje sie, że zakres opracowania wychodzi daleko poza znane dotychczas pubklikacje co stanowi niewątpliwą zaletę wydawnictwa...
Czytelnik związany z środowiskiem punk znajdzie tu z pewnością wzmianki o wielu swoich znajomych, nawiązania do przeszłości własnego regionu, stosunku punkowców do polityki i opozycji politycznej. Pozna wiele nieznanych wcześniej historii, dowie się także o metodach walki władzy ze zjawiskiem i srodowiskiem punk, a może się także zdziwić czytając nazwiska policyjnych konfidentów i wspołpracowników SB infiltrujących grupy punkowców w rożnych miastach...

Książke mimo lekko uniwersyteckiej formuły momentami czyta się jak niezłą "przygodówkę"... Znajdziecie w niej także ludzi związanych obecnie z Jimmy Jazz Records i zespoły takie jak WC, Karcer czy Kolaboranci, które JJR reprezentują...
 
Na 500 stronach ksiażki ciężko zamieścić wyczerpujący opis czegoś co jak Punk w Polsce i krajach sąsiednich miało tak wielki zasięg na przełomie lat 70-tych i w latach 80-tych. Ze względu na skalę zjawiska zapewne sporo faktów wartych odnotowania odnotowanych tu nie zostało, ale to już ocenic mogą czytelnicy i nie nie ujmuje to chyba książce zbyt wiele chocby dlatego, że to pierwsza tak szeroko i szczegółowo traktująca temat publikacja.

Zamów:

---> Remigiusz Kasprzycki - "Dekada Buntu - Punk w Polsce i krajach sąsiednich w latach 1977-1989"

---> John Savage - „Historia Punk Rocka. England’s Dreamnig. Sex Pistols i Punk Rock”


Pokaż więcej wpisów z Październik 2013
pixel