Łatwy zwrot towaru
KUP LUB ODBIERZ W NASZYM SKLEPIE
Po buncie generała Franco w lipcu 1936 roku przeciwko rządowi Frontu Ludowego w Madrycie prawie dwustu śląskich robotników wyjechało do Hiszpanii bronić Republiki, praw robotniczych i swoich marzeń.
Historia jest polem walki. Wymazuje jedne losy, ozłaca drugie. Dzieje międzynarodowych ochotników podczas wojny w Hiszpanii są tego dowodem. W okresie PRL często mówiono o nich, wspominając „postępowe tradycje oręża polskiego”. Dziś, gdy wahadło polityczne wychyliło się w przeciwną stronę, odsądzani są od czci jako „żołnierze Stalina”. Ta książka przywraca pamięć o nich jako o ludziach z krwi i kości, a nie z propagandowych pomników – stawianych czy obalanych. To historia widziana oczyma Ślązaków, których los rzucił za Pireneje, a potem rozsiał po całym świecie. A w tle ludowe dzieje Górnego Śląska, tak często zniekształcane.
Śląscy bojownicy w Hiszpanii mogą liczyć [w najlepszym razie] na etykietę sługusów Stalina. Ale dużo bardziej prawdopodobne, że zostaną przemilczani. Na szczęście Zalega to milczenie przerywa, przywracając Ślązakom miejsce w polskiej i ludowej historii. Oddając im przy okazji sprawiedliwość, na jaką zasługują.
31 października 2019 „Dziennik Gazeta Prawna”, DZ./Nr 212 z dn. 31.10/03.11.19
Mało jest świeckich świętych i bożych szaleńców, którzy pragnęliby na przekór obecnej władzy i modzie pokazać, że te osoby z „innej beczki”, odmiennego czasu mogą nam coś ciekawego powiedzieć. Dariusz Zalega przekonuje w swojej książce, że wybrani przez niego bohaterowie to nie spoczywające w sarkofagach mumie, lecz romantyczni awanturnicy, w których życiorysach „odbijały się losy pewnej generacji”.
16 grudnia 2019 Marek Mikołajec, artpapier.com
Liczba stron: 224
Okładka: twarda