Łatwy zwrot towaru
Historyczne koncertowe nagrania Siekiery – jednego z najbardziej legendarnych zespołów rodzimej sceny muzycznej lat 80. Zarejestrowane podczas obu występów – konkursowego i finałowego na festiwalu w Jarocinie w 1984 roku. Dwa utwory z występu finałowego trafiły na kompilację “Fala” (Polton, 1985). Większy fragment tego sensacyjnego występu pojawił się na płycie CD “Na wszystkich frontach świata” (W Moich Oczach, 2008). Dzięki Warsaw Pact Records i Archiwum Trasa W-Z publikowane są po raz pierwszy wszystkie utwory zaprezentowane w dniach 1 i 4.08.1984.
Po niecałych pięciu miesiącach od swego debiutanckiego koncertu, zespół ma okazję wystąpić tym razem przed dużą publicznością. Od pierwszego numeru gwałtowne uderzenie w publikę zgromadzoną pod sceną rozkręca pogo wszechczasów. Zespół zakwalifikowano do występu finałowego, a chwilę potem uznano jako jedno z największych objawień edycji. Zaskakująco dla nich samych stali się grupą o której najgłośniej mówiono i pisano po zakończeniu festiwalu - od rozłożonych na łopatki punkersów po oficjalną prasę starającą się opisać to wydarzenie, często niewiele z niego rozumiejąc. Często błednie interpretowani, powodowali jednocześnie fascynację i przerażenie swoją formułą, estetyką, wyglądem, bezkompromisowym atakiem dźwiękowym i słownym.
Ten najbardziej brutalny w brzmieniu i przekazie zespół bloku wschodniego pierwszej połowy lat 80. potrafił stworzyć coś niebywale charakterystycznego i unikalnego. Wnosząc lokalnego, wschodnioeuropejskiego ducha w muzyczną formułę agresywnego hardcore punk wypracowaną przez Discharge oraz kapele “Bristol sound” jak Disorder czy Chaos UK i chętnie słuchane w Puławach kapele skandynawskie (jak wspominany przez nich Headcleaners). W ich wykraczających poza konwencje i przewidywalność tekstach panowała jedna wielka “krwawa rzeź” - bliska, swojska, prawdziwa. Nie będąca przeszłością czy odbywająca się gdzieś daleko. Ale nadchodząca “zza miedzy”, prymitywna i bestialska. Pogromowa atmosfera w wojennym teatrze okrutnych i powykrzywianych postaci jakby wyjętych z obrazów Bruegla. Permanentny konflikt wszystkiego i wszystkich, ale przede wszystkim permanentny konflikt z samą naturą, absurdem “stworzenia”. Po ponad 35 latach od powstania tych utworów, pomimo ograniczeń sprzętowych i technicznych wciąż robią kolosalne wrażenie na słuchaczach.
Siekiera “Jarocin ‘84” to druga winylowa pozycja wydana w ramach punk serii festiwalu w Jarocinie przy współpracy Warsaw Pact Records z Archiwum Trasa W-Z. Drugie tłoczenie tej płyty zawiera nowy mastering strony A, którego efektem jest poprawiona rekonstrukcja występu konkursowego dzięki dostępności do nowych źródeł zapisu z konsolety.
Płyta zaopatrzona w okładkę gatefold, inner sleeve oraz 24-stronicowy booklet z komentarzem Tomasza Adamskiego, artykułem Roberta Jarosza, mnóstwem festiwalowych zdjęć (min. Sobociński, Makowski, Wasążnik, Waszewski), archiwaliami prasowymi, tekstami zgłoszeniowymi przesłanymi do cenzury przez zespół oraz tłumaczeniami tekstów i artykułów (Tomek “Majonez” Wiśniewski, Bartosz Głowacki). Mastering nagrań Smok w Studio As One.
Przed Wami arcyważny kawałek historii, który nie tylko wstrząsnął podstawami rodzimego punk, ale całej muzycznej kultury PRL-u.
- Krwawy front
- Oddział ślepych (Fala)
- Piwko dla wojska
- Banda dzika
- Idzie wojna
- Sierściotłuki
- Wojownik
- Było tylko czterech nas
- Oddział ślepych (Fala)
- Ładuj działo
- Wojownik
- Idzie wojna
- Marysia
- Rana kłuta