Łatwy zwrot towaru
Kiedy w 1975 roku umarł dyktator Francisco Franco dla Hiszpanii rozpoczął się nowy okres zarówno w sferze politycznej jak i muzycznej. Kraj wszedł w okres przemian demokratycznych i nie pozostał obojętny także na to co działo się wówczas w muzyce na świecie..
Wibracje jamajskiego reggae były w rozkwicie, szczególnie w krajach gdzie spora grupę stanowili jamajscy emigranci takich Wielka Brytania, Kanada czy Stany Zjednoczone.
W Hiszpanii ten jamajski wpływ był jednak wciąż słabszy, sprowadzony do kilku coverów popowych zespołów, które w tamtym momencie wiodły prym na krajowych listach przebojów. Ale ogromny wpływ największego ambasadora reggae wszech czasów, Boba Marleya, silnie wzrastał. Jego śmierć w 1981 roku podniosła jego postać do rangi legendy, a jego największe hity grane były na wszystkich światowych parkietach i w radiach. Wraz z nim inni jamajscy artyści, tacy jak Third World, Jimmy Cliff czy Peter Tosh byli częścią najpopularniejszych nazwisk reggae.
Z drugiej strony, fala punkowa w latach 1976-77 zmieniła także znacząco międzynarodową scenę muzyczną. Każdy mógł chwycić gitarę i zagrać cztery akordy lub uderzyć w bęben, wyładowując swoją furię. Sytuacja ta doprowadziła do powstania nowych ruchów, takich jak New Wave, a pod koniec lat siedemdziesiątych nowy styl muzyczny pod silnym wpływem muzyki jamajskiej przejął nazwę od ówczesnej głównej wytwórni płytowej Two Tone. Na przedmieściach brytyjskich miast rządzili młodzi biali i czarni, głównie potomkowie imigrantów z Karaibów i Jamajki, zjednoczeni w tworzeniu nowego rytmu, będącego niczym innym jak muzyką pop i ska z wpływami reggae i punka. Fala uderzeniowa była nie do powstrzymania.
Na początku lat 80. narodziły się w Hiszpanii pierwsze zespoły grające muzykę reggae i ska w swoim własnym stylu. Kraj Basków, Walencja, Katalonia, Madryt i niektóre części Andaluzji przeżyły narodziny jamajskiego brzmienia, które z czasem zaczęło się prężnie rozwijać tworząc mocna, lokalna scenę jamajską skupiająca wykonawców spod znaku reggae i ska.
Kompilacja "Reggae Rula" to próba zapamiętania i rzucenie światła na tę scenę muzyczną, zestawiająca wybór najciekawszych jej części. Jej celem jest zamiarem jest wybranie najlepszych momentów pierwszych dni sceny reggae w Hiszpanii i pozostawienia zapisu jej dokonań tym, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w jej narodzinach.
- Potato - Rula (1988)
- Jah Macetas - Dime (1990)
- Números Rojos Ft. Ragnampiza - Ave Europa (1990)
- Mango Bongo - One, Two (1991)
- Malarians - No Lo Pienses Mas (Circa 1988) inédito
- Banana Boats - What A Saturday Night (1993)
- Roots Generator - 1992 (1993)
- To Pa Jah - Mi Amigo Revolucionario (1995) sólo editado en K7
- Dr. Calypso - Reggae Para Peach (1995) sólo editado en K7
- Jah Macetas - El Sueño Del Capitán (1997)
- Potato - Jabalíes (1992)
- Lone Watti - I & I (1997)